Često se smatra da je uloga uređaja za neprekidno napajanje poznatih kao UPS (Uninteruptible Power Suply) da omoguće rad na računaru kad nestane struje. Odatle proizlazi i očekivanje nekih korisnika da će, kada nestane struje, napajanje koje UPS obezbeđuje trajati satima. Sa druge strane, kako je vreme restrikcija i planskih isključenja po grupama stvar prošlosti (bilo, ne ponovilo se!) sledi još jedan pogrešan zaključak - da nam UPS-evi više i nisu potrebni.
Osnovna uloga UPS-a je da obezbedi dovoljno vremena korisniku da nakon nestanka struje sačuva svoj rad i bezbedno ugasi računar. On treba da štiti i od drugih neželjenih promena mrežnog napona: prema statistikama, problemi u napajanju manifestuju se kao potpuni nestanak mrežnog napona samo u 6% slučajeva. Ostalo otpada na kolebanja napona oko nominalne vrednosti (podnaponi i prenaponi) te na tzv. pikove, kratkotrajne ali visoke skokove napona. Postoje razni uzroci ove pojave: različito rastojanje potrošača od trafo-stanice, snažne mašine koje rade u blizini, pa čak i udar groma. Utičnice UPS-eva su po pravilu zaštićene od ovih pojava, pri čemu efikasnost zaštite varira od uređaja do uređaja u zavisnosti od kvaliteta i, naravno, cene. Manji kućni ili kancelarijski (SOHO) modeli često imaju po nekoliko utičnica koje nisu povezane na baterijsko napajanje, ali pružaju naponsku zaštitu - uređaji uključeni u ovakve utičnice gube napajanje ako nestane struje, ali su ipak zaštićeni od neželjenih pojava na mreži.
Kako opasan prenapon može da stigne i drugim putem, UPS-evi često imaju ulaz i izlaz kojima se štite telefonska linija ili mrežni kabl. Umesto da se direktno priključi na računar, kabl se uključi na ulazni konektor UPS-a, a i iz izlaznog konektora se poveže drugi kabl koji vodi do računara. Uobičajeni signali koji postoje na telefonskim i mrežnim instalacijama nesmetano prolaze kroz UPS, ali će ovaj uređaj zaustaviti previsok napon pre nego što stigne do osetljive elektronike u računaru. Neki modeli čak imaju više od jednog izlaznog priključka za telefonski kabl, što zgodno dođe da se pored modema zaštiti i običan telefon. Kako je standardni RJ-11 konektor za telefonsku liniju sličan RJ-45 konektoru za Ethernet mreže, mnogi UPS-evi koriste činjenicu da se na mrežni priključak može prikačiti i telefon (RJ-11 je nešto uži pa može da stane u RJ-45, obrnuto ne važi) pa tako imaju samo jedan univerzalni priključak za zaštitu, a korisniku je ostavljeno da bira da li će zaštiti modem ili mrežu.
Naravno, ne treba zaboraviti ni osnovnu ulogu UPS-a - zaštitu u slučaju nestanka struje. Stariji korisnici su već stekli uslovni refleks da povremeno pritisnu Ctrl+S, ali je danas nestanak napona ređi pa ga korisnici ne očekuju, a on ipak može da se desi, čak i iz sasvim banalnih razloga (komšija nešto opravlja na instalaciji). Nestankom struje gube se nesnimljeni podaci, a može doći i do problema sa integritetom čitavog operativnog sistema ili nekih programa koji su bili aktivni kada je nastupio mrak. UPS vas spasava svega toga, pa predstavlja važnu komponentu sigurnog rada.